Wyprawy

Shimshal – dolina i miejscowość leżąca we wschodniej odnodze doliny Hunzy, w Karakorum, w północnym Pakistanie, przy granicy z Chinami. Dolina Shimshal oddziela pasmo Hispar Mustagh od południowego pasma Ghujerab Mountains. Od zachodu dolinę zamyka przełęcz Shimshal (4735m) z górami Wesm Mountains. Otoczenie doliny stanowią szczyty 6000 i 7000 tysięczne, wiele bez pierwszych wejść.
Jest to wymarzony rejon dla małych, niskobudżetowych ekspedycji.

Wyprawa Stalowolskiego Klubu Górskiego Wrotnia zorganizowana w 2013 r w składzie Andrzej Makaran, Anna Kawalec, Magdalena Sudecka i Grzegorz Mołczan działająca w jednej z głównych bocznych dolin Gunj-e-Dur dokonała pierwszego wejścia przez lodowiec First East Gunj-e-Dur Glacier na przełęcz nazwaną przez nich Gunj-e Pir West (5655m) oraz przełęcz oddzielającą dolinę Gunj-e Dur od Ghidimis Dur którą nazwali Gunj-e Pir West (5622m). Dodatkowo Magda Sudacka z Grzegorzem Mołczanem weszli na dziewiczy, śnieżny szczyt 265 (5622m Snow Peak). Zobacz opracowanie

Rok 2016 to ciąg dalszy eksploracji tego rejonu Karakorum. Korzystając z doświadczeń z poprzedniej wyprawy Andrzej Makaran i Grzegorz Mołczan  tym razem w towarzystwie Agnieszki Garus-Saramak i Mariusza Saramak powtórnie zakładają bazę w dolinie Ganj-e Dur na wysokości 4550m. Przez cały okres wyprawy występują opady deszczu ,śniegu i zamglenia. Mimo to udaje się całej czwórce w dniu 09.09.2016 przy prawie bezchmurnej pogodzie, dokonać pierwszego wejścia na wybitny szczyt o wysokości 6017 m który nazwali Mai Dur Sar.
Z obu wypraw przekazano informacje oraz dokumentację fotograficzną Andrzejowi Majerowi oraz Jerzemu Wali w celach dokumentacji i kartografii tego rejonu Karakorum, co zaowocowało powstaniem dwóch suplementów opracowań Karakorum Ghujerab Mountains. Zobacz opracowanie.

W roku 2017 zorganizowano kolejną wyprawę eksploracyjną w góry północnego Pakistanu, tym razy w mało znane góry Wesm Montains. Wyprawa w składzie Andrzej Makaran, Justyna Markiewicz, Agnieszka Garus-Saramak i Mariusz Saramak, obrała za cel dolinę Shahim Dur, znajdującą się sześć dni karawany od wioski Shimshal. W dniu 27.09.2017 cała ekipa weszła na dziewiczy śnieżny wierzchołek o wysokości ( 6119,6132m), który nazwano Okhire Sar.

Po roku przerwy, we wrześniu 2019r, odbyła się kolejna wyprawa w góry Ghujerab Mountains. Tym razem wyprawa  w małym składzie: Mariusz Saramak i Jacek Widera, wybrała się do doliny Spesyngov Volley w grupie górskiej Karun Koh. Po pięciu dniach karawany, założono bazę  w bocznej dolinie lodowca West Spesyngov Glacier. W dniu 13.09.2019 ekipa w pełnym składzie weszła na szczyt 247 o wysokości 6210m (wg wskazań wysokościomierza ). Nadano mu nazwę Mario Sar. Jak zwykle przekazano informacje oraz dokumentację fotograficzną z wyprawy Andrzejowi Majerowi oraz Jerzemu Wali w celach dokumentacji i kartografii tego mało znanego rejonu Karakorum.

Wszystkich chcących wspomóc nas i uczestniczyć w realizacji podobnych projektów zapraszamy do współpracy. Przejdź do kontaktu.
Eksploracja dziewiczych terenów wysokogórskich jest wpisana w tradycje polskiego i światowego alpinizmu od kiedy powstał ten rodzaj ludzkiej działalności – my kontynuujemy te tradycje.